22 augusti

gårDagens kvinna: Margaret Dixon

https://i0.wp.com/murderpedia.org/female.D/images/dickson_margaret/margaret-dickson-1.jpg

Hon hängdes i Musselburgh, Skottland, cirka 1728, och skrämde slag på nyfikna när hon några timmar senare klev upp ur kistan. Hon benådades men hennes make ansågs som änkling eftersom hon var officiellt död. De blev tvungna att gifta om sig.

Läst

https://i0.wp.com/www.abramsbooks.com/uploadedImages/Books/9780810997417.jpg

* Matt Zoller Seitz: The Wes Anderson collection

En stor bok med stora bilder, ofta över hela uppslaget. Men det är sällan bilden är tillräckligt märkvärdig för att motivera en sådan behandling. Till skillnad från andra som fått ännu större behandling, som den enorma Bergman-boken, så känns den här överdriven, den fångar mig aldrig. Större delen av texten är en lång, lång intervju med Anderson, film för film, Bottle rocket, Rushmore, The Royal Tenenbaums, The life aquatic with Steve Zissou, The Darling Limited, Fantastic Mr Fox och Moonrise kingdom. Beundrare av Anderson slukar antagligen boken, men jag tillhör inte dem. Av de filmer som tas upp har jag sett tre och av dem var det bara en som jag riktigt gillade. Så efter att ha läst lite här och där valde jag att inte ägna mycket mer tid åt den. Vanligtvis brukar jag åtminstone läsa bildtexter och titta på bilderna, men inte den här gången.

https://i0.wp.com/static.rogerebert.com/uploads/blog_post/primary_image/mzs/the-wes-anderson-collection-chapter-6-the-fantastic-mr-fox/primary_Screen_Shot_2013-10-25_at_3.57.25_AM.png

Sett

http://www.doctormacro.com/Images/La%20Rocque,%20Rod/Annex/NRFPT/Annex%20-%20La%20Rocque,%20Rod%20(Hold%20%27Em%20Yale)_NRFPT_01.jpg

* Hold ‘em Yale – USA 1928 Edward H Griffith

https://i0.wp.com/www.weirdwildrealm.com/filmimages/kokosreward.jpg

* Inkwell Imps: Ko-Ko’s reward – USA 1929 23/2 Fleischer

* Aesop’s fables: A lad and his lamp – USA 1929 2/3 Paul Terry

* Inkwell Imps: Ko-Ko’s hot ink – USA 1929 8/3 Fleischer

* Aesop’s fables: The underdog – USA 1929 13/3 Paul Terry

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s