gårDagens kvinna: Guinevere
Hustru till kung Arthur. Hennes förhållande med Lancelot är antagligen medeltidens mest kända kärlekshistoria. Reglerna kring ridderlig kärlek var stränga, man fick smekas och kelas men samlag ansågs för vulgärt.
Läst
* Göteborg 1971. 350 år
Det här visades sig vara en annonsfinansierad textreklam för olika företag och företeelser i Göteborg 1971. Den här väl större värde nu, som tidsdokument, än när den kom. Och den avslutar med en serie miljöbilder.
Sett
* Love, Rosie — Tyskland/England 2014 Christian Ditter
Männen är bara bollplank till kvinnorna i den här filmen, men det är okej, oftast är det tvärtom, och kvinnor är trevligare att titta på. Lily Collins som Rosie är nog med i nästan varje sekvens, och vilket sinnesläge hon än befinner sig i, och det är en hel hel, så dominerar hon bilden. De andra är egentligen bara sparringpartners. Temat är det gamla vanliga i romcom, det finns väl bara ett, men det viktiga är hur trevligt man har på vägen till den slutliga föreningen. Och det har man. Tänkte på Juno vid ett tillfälle och det är ingen dålig jämförelse.